Práve som sa dozvedel, že od 11. decembra sa do českých kín dostne film od režiséra Víta Pancíře Sestra natočeného na motívy románu českého spisovateľa Jáchyma Topola. Hudbu k filmu nespravil nik iný, ako česká legendárna kapela Psí Vojáci, ktorá má na konte aj album s rovnomenným názvom Sestra, kde zhudobnili básne z tohto románu. Ku kapele Psí Vojáci mám veľmi osobný vzťah, takže žiadna kritika sa nekoná. Ak ste sa s nimi ešte nestretli, odporúčam to napraviť. Medzi moje najobľúbenejšie albumy patria tie z 90-tych rokov, či už spomínaná Sestra, Brutální lyrika alebo Leitmotiv. Samozrejme aj ostatné predovšetkým staršie albumy sú skvelé, ale tie už nie sú tak ľahko stráviteľné. Z tých novších sú to predovšetkým sólové albumy speváka Filipa Topola, ktoré svojou komornosťou a úprimnosťou idú doslova až pod kožu.
Film som ešte nevidel, no trailer ma veľmi neoslovil. Nechcem však hneď lámať palicu a priznám sa, keďže román som čítal, jeho sfilmovanie mi prišlo už vtedy dosť nereálne. Počkám si teda na celý film a možno tu o ňom aj niečo napíšem. Zatiaľ si pozrite trailer a prečítajte si celkom dobrý článok o filme na aktualne.
Oficiálne info o filme:
Hlavní hrdina Potok pracuje v malém divadle jako výtvarník. Je mu kolem třicítky a jeho život se neubírá v podstatě žádným směrem. Svoje okolí i sám sebe pozoruje s opovržením. Jeho bezcílný život se změní teprve v momentě, kdy potká Černou. Zamilovaná dvojice uniká z města. Nevyhnutelně však znovu naráží na lidskou vypočítavost, mělkost a nevkus. Potok se propadá do dřívější skepse, která vede až k totálnímu rozpadu jejich vztahu. Černá ho opouští a zoufalý Potok pomalu dochází ke smířlivějšímu postoji ke světu, kde už ale není místo pro velkou lásku a temnou romantiku.
Oproti stejnojmenné literární předloze Jáchyma Topola, která se odehrává během tří let po roce 1989, film časové určení opomíjí. Soustředí se na vnitřní konflikty hrdiny, které jsou nadčasové.
Po dlhej dobe som sa konečne dokopal k uploadu tohto albumu. Ide o jednu z mála kapiel, ktoré počúvam pravidelne a neustále sa k nim vraciam. Nechcem tu škatuľkovať, i keď ten nešťastný názov k tomu zvádza. Nejde totiž o žiaden jazz, tobôž už nie o new jazz alebo nujazz. Neviem kam presne V. Sjöberg New Jazz Ensemblezaradiť, ale asi najlepšie to pre mňa vystihuje škatuľka dark ambient. Najdôležitejšie však je, že som sa zatiaľ nestretol s kapelou, ktorá by znela podobne, a to si v dnešnej hudbou presýtenej dobe cením asi najviac. Album "Do nothing 'til you hear from me"je ako stvorený na novembrové upršané večery, keď sa nechcete utápať v depresiách, ale skôr si len tak v podvečernom šere oddýchnuť a zamyslieť sa. Môže to znieť pateticky, ale tento blog je o pocitoch a na tomto albume ich rozhodne nájdete. A aby som nezabudol, je to švédska kapela priamo z Goteborgu, čiže aj geograficky si môžete približne zaradiť štýl (ja viem, je to klišé, ale na každom klíšé je kúsok pravdy).
V. Sjöberg New Jazz Ensemble - Do nothing 'til you hear from me
Nestáva sa často, aby ma album, od ktorého mám veľké očakávania, nesklamal. Na debut amerického producenta Starkeyho pod názvom Ephemeral Exhibits som sa tešil najmä potom, ako som počul jeho set u Marii Anči Hobbitovej. Potom prišli krátke ukážky z tohto debutu a moje očakávania boli ešte väčšie. No a keď som si ho konečne vypočul mohol som s pokojným svedomím skonštatovať, že ma nesklamal. Výborný elektronický album pre ktorý je škatuľka dubstep príliš tesná.
Druhý z trojice ranných albumov od Pole aka Stefan Betke, ktoré sú napriek samostatným vydaniam vzájomne pevne prepojené. Dubtechno v najkrajšej podobe. Postupne doplním aj zvýšné dva albumy.
Tracklisting:
1
Fahren (9:18)
2
Stadt (3:27)
3
Streit (5:58)
4
Huckepack (4:40)
5
Hafen (4:26)
6
Weit (5:46)
Download:
http://uploaded.to/?id=ee1628
A tu je ešte anglické info:
"Originally released as three consecutive albums in their own right, it makes sense to treat these releases as a coherent trilogy. A deliberate statement reinforced by the numbering and stringent monochrome cover art.
Minimalism as a form of art. A statement not unlike Yves Klein's blue canvasses. Confronted with one of Klein's seminal images, a viewer might take it for a mere joke or provocation, but will soon enough one find himself drawn in and devoured by the maelstrom-like expanse of intense colour. Stefan Betke aka Pole's music can have a similar effect. Here, reductionism and minimalism do not equal austerity, but a sensuous, almost baroque experience - oscillations produced by crackles and bass envelop the body and leave it vibrating.
It all started with the analogue Waldorf 4 Pole filter that gave Betke his memorable moniker. Inspired by the defective equipment's distinctive crackles, Pole took them as a starting point for his equally simple and subtle sound layers.Here, rhythmic textures and warmly pulsing bass lines join in play and, at least from 'Pole 2', experience a slow shift towards Minimal Dub. Pole's music has a unique way of oscillating between euphony and avant-guarde, between pop and experiment. While many of his electronic avant-garde peers swore off all danceable elements during the latter half of the 1990s, Pole decided to walk the edge, championing both radical reductionism and groovy, almost psychedelic dream states. Tracks like 'Kirschenessen' or 'Hafen' give ample proof that his music does not exhaust itself in mere functionalism, but encourages new and poetic associations.
By now, all this is history. Like many genres and movements before it, Techno has been declared dead more than once. Yet this does not matter to Pole one iota. He never restricted his trademark sound to Techno or any other genre and his trilogy, a classic already, still resonates in contemporary electronic music. Pole's unmistakeable crackles have infiltrated mainstream Pop and even the burgeoning Dubstep scene. Now, with the reissue of his first three albums, listeners get a chance to experience Pole 1-3 as a coherent entity and explore this defining benchmark in the history of electronic music."
Viem, že mnohí z vás sú zmätení udalosťami posledných mesiacov a nevedia akosi pochopiť, čo sa to okolo nich deje. Preto prinášam veľmi stručné a pochopiteľné videá vysvetľujúce príčiny hypotekárnej (video 1) a z nej vyplývajúcej kreditnej krízy (video 2). Vystupujúci sú britskí komici John Bird a John Fortune známi pod názvom The Long Johns, no myslím, že vystihli situáciu lepšie, ako všetky ekonomické denníky dokopy.
Nie, nepôjde o kolaboráciu týchto dvoch mien, i keď tá by bola určite viac ako zaujímavá, ale len o upload nejakých releasov od týchto pánov. Začneme Burial-om a jeho starým 12" EP Distant Lights vydanom v roku 2006, ku ktorému som sa však dostal až teraz. V podstate som chcel počuť len remix songu Distant Lights od Kode9, zvyšné tracky sú totiž z Burialovho prvého eponymného albumu. Nedá sa povedať, že by to bolo to najlepšie, čo Kode9 doteraz spravil, ale určite má niečo do seba. Za vypočutie to určite stojí.
Prísne limitované EP "Shh" amerického producenta Flying Lotus, ktorého vystúpenie na Wilsonicu som z nepochopiteľných príčin nedopozeral do konca, vyšlo v náklade 500 kusov. Internet je však mocný sluha (,ale zlý pán), a tak sa ripy tohto EP povaľujú po rôznych fórach, čo je len a len dobre, keďže ide opäť o kvalitný materiál (nemýliť si s podobne znejúcim názvom albumu nejakého nepodareného slovenského hiphopu). Ak niekto v elektronickej hudbe pozerá smerom dopredu a nielen hlúpo okolo seba, tak je to určite Flying Lotus. Na "Shh" prišiel s remixami takých mien ako Mr. Oizo, Nelly Furtado & Timbaland alebo RJD2. Jeden track lepší ako druhý. Odporúčam.
Flying Lotus - Shh (2008)
Tracklisting
A1 is a remix of Mr. Oizo's "Stunt" A2 is a remix of J Dilla's "Lightworks" A3 is a remix of a track by RJD2 B1 uses the Vocals from Madvillain's "Shadows of tomorrow" B2 is the instrumental version of B1 B3 is a remix of Nelly Furtado's & Timbaland's "Promiscuous"
Dubstepforum.com oslavuje 3 narodeniny a pri tejto príležitosti prišla ako darček informácie, že sa celé fórum ruší. Keďže som ho nejak aktívne nesledoval, nevyronil som slzu. Stiahol som si však mix od BunZer0 poskladaný výhradne z producentov aktívnych na tomto portáli. Ide o slušný prierez kvalitnej produkcie mne neznámych mien. Určite stojí za vypočutie.
Kolektív Info@police si pripravil ďalšie pokračovanie úspešnej série infokaffe. Tentoraz sa bude premietať dokumentárny film "Two or Three Things about Activism", ktorý sa zaoberá aktivizmom v Rumunsku. Akcia sa uskutoční 9. októbra o 20:00 v klube Intergalaktická obluda na Opavskej 7 (mapa) v Bratislave. Premietania sa zúčastní aj autorka Joanne Richardson, ktorá porozpráva o vzniku filmu a po premietaní bude nasledovať aj diskusia. Chýbať samozrejme nebude ani malé občerstvenie v podobe prekvapenia.
Dokument "Two or Three Things about Activism" režisérky Joanny Richardson ponúka zaujímavý pohľad na súčasnú situáciu aktivizmu v Rumunsku. Film možno vnímať aj ako hľadanie styčných bodov medzi rumunským a slovenským aktivistickým hnutím a v kontexte postkomunistických krajín poskytuje osviežujúci pohľad na význam tohto slova. "Two or Three Things about Activism" sa taktiež snaží nájsť odpoveď na to, čo vlastne vedie niekoho k aktivizmu a aké osobné pohnútky sú ukryté za takýmto rozhodnutím. Autorka si kladie otázky aj o význame samotného dokumentu a o rozdiele robiť politický film a film o politike.
Joanne Richardson pôsobí v organizácii D-Media (RO), ktorá propaguje aktívny prístup k médiám a prepojenie medzi umením a aktivizmom. Joanne v súčasnosti prezentuje po Európe svoje tri nové filmy. Okrem “Two or three things about activism”, ktorý sama predstaví, natočila film „Precarious lives“ o postavení pracujúcich žien v Rumunsko v súčasnosti a minulosti. Tretí film s názvom „In Transit“ je osobným denníkom prinášajúcim aktuálny obraz Rumunska, ktorý sa spája s autorkinými spomienkami z detstva.
Všetky filmy sú voľne šíriteľné, takže ak to nestihneš, môžeš si ich s anglickými titulkami stiahnuť zo stránky organizácie D-Media:
Kedy: 9.10.2008 o 20:00 Kde: v Intergalaktickej oblude (bývalá Hopa) Ako sa tam dostať: smerom na Kramáre, trolejbusy 204, 206, 209, 212 zastávka Stromová
(nenechajte sa zmiasť zlým dátumom na plagáte, platí 9. 10. 2008)
Prichádza jeseň, skôr sa stmieva, a tak aj času býva po večeroch viac. Pre tých, ktorí nevedia čo s ním, alebo potrebujú niečo na počúvanie pri čítaní materiálov na diplomovku, prinášam zopár setov. Prevažne ide o dubstep, ale skôr v tej experminetálnejšej polohe, hľadajúc prieniky medzi rôznymi žánrami alebo medzi starým a novým. Prístup, ktorý je pre dubstep skutočným osviežením. Slyšme slová samotného Kode9:
“I think if people just see it as purely dub it’s a problem, because they’ll just make less good versions of reggae. But people need to remember what is interesting about these musics — jungle through to dubstep — is that they can weave together every single music ever, potentially, at that speed, with those basslines. There’s no reason why there shouldn’t be aspects of techno, hip hop, reggae, soul, electro, house... I mean it’s just a speed. The danger right now is that it has become dominated by half-step. But I’m sure that won’t last.” Kode 9 – Spannered Interview 2007
Prvým setom je Ben UFO b2b Elgato v Ruffage Sessions na rádiu SubFM. Nádherné potvrdenie hore spomýnaných slov Kode9. Najmä v závere je to skutočná lahôdka.
Tracklist:
1. Nubian Mindz - Seven (Subvert Central) 2. Claro Intelecto - Only Yesterday (Modern Love) 3. Shed - Warped Mind (Berghein) 4. UR - Codebreaker (Underground Resistance) 5. Millsart - Humana (Axis) 6. Deadbeat - Heathrow Express (Cynosure) 7. A Made Up Sound - Next (Soloaction) 8. Anthony Shakir - Shake It Up Dub (Remix) (KMS) 9. DJ Bone - Knowhere (Subject Detroit) 10. T++ - Space Break (Eriosion) 11. Madie Myles - I've Been Waiting (Dem 2 mix) (Azuli) 12. U.S. Alliance - All I Know (N.Y.S.C. Dub Mix) (Locked On) 13. Unknown - First You Say Yes! (Steve Gurley Mix) (RAS) 14. De Souza - Keep It Coming (Dem 2 Twist Up Dub Mix) (Locked On) 15. Tallisman - Bad Blood (Large Joints mix) (Locked On) 16. Digital Mystikz - CR7 Chamber (Rephlex) 17. Instra:mental - Futurist (Unreleased) 18. Horsepower - On The Run (Tempa) 19. Peverelist - On and On (Unreleased) 20. Pangaea - Coiled (Hessle Audio) 21. Untold - Discipline (Unreleased) 22. Grain - Untitled (FatCat) 23. Mala - Changes (Deep Medi) 24. Joe - Grimelight (Unreleased) 25. LV and Errol Bellot - CCTV (Hyperdub) 26. Horsepower - The Swindle (Tempa) 27. Martyn - Vancouver (3024) 28. F - The Phantom (Unreleased) 29. Logos - Frontier (Unreleased) 30. Geiom - Reminiscing (Geiomix) (Berkane Sol) 31. Sodium Nightlife - Jara (Unreleased) 32. Silkie - Dam4 (Soul Jazz) 33. Joker - Holly Brook Park (Kapsize) 34. E-D - Backlash (FL) 35. Leon Mar - Tha Men Who Fell To Earth (Reinforced)
Druhý set je od môjho obľúbeného producenta Ramadanman, ktorý ho namixoval pre dubwar podcast. Ramadanman hral zväčša nevydané veci, takže oplatí sa to vypočuť, ak chcete vedieť, kam sa momentálne dubstep (resp. jeho experimentálnejšia odnož) uberá.
Chýbať nesmie show Mary Anne Hobbes na Radio1. Tentokrát ide o špeciálny diel nazvaný (pateticky) "Generation Bass". V ňom už etablovaní producenti ako Skream, Mala, Vex´d, Kode9, Hatcha, Loefah a Distance prezentujú svojich obľúbencov z radov mladých dubstepových tvorcov. Predstavia sa mená ako Cyrus, Joker & MC Nomad, Oneman, Chef, Starkey, Kulture a Silkie & Quest. Zámerom je predstaviť novú krv dubstepu. Neviem síce, či nie je ešte príliš skoro hovoriť o novej generácii, najmä ak tá "stará" nie je vôbec tak stará a nevyzerá, že by sa chystala to zabaliť. Osobne ma zaujal predovšetkým Starkey a Joker, ale v podstate všetci majú niečo svojské a zaujímavé a je treba uznať, že nie nadarmo si v tejto show mohli zahrať. Inak ma celkom pobavilo, ako výber týchto "nových" producentov korešponduje so štýlom tých "starých". A aby som nezabudol, Starkey v novembri vydáva na labeli Planet Mu svoj debutový album "Ephemeral Exhibits" a je sa veru na čo tešiť.
Kulture… chosen by Skream Kulture –‘Diesel’ (Disfigured Dubz) Kulture –‘Steppin’ Outta Babylon’ (Dubplate) Kulture – ‘Spooked’ (Dubplate) Kulture – ‘Vitamin D’ (Dubplate) Kulture feat. Ghost 1 – ‘Purple’ (Promo) Kulture – ‘Rock The Boat’ (Bootleg) Kulture – ‘Tonight’ (Dubplate) Late – ‘Misty Morning (Kulture Remix) (Dubplate)
Joker & MC Nomad… chosen by Kode 9 Joker – ‘Stuck In The System’ (Earwax) 2000F & JKamata – ‘You Don’t Know What Love Is’ joker special (Dubplate) Joker & Rustie – ‘Play Doe’ (Kapsize) Gemmy – ‘Double Yellow’ (Dubplate) MR E – ‘Space Invaders’ (Dubplate) Rustie – ‘Tempered’ (Kapsize) Joker – ‘80's’ (Kapsize) Joker – ‘Gully Brook Lane’ (Terrorhythm) J@kes & Joker – ‘3K Lane’ (H.E.N.C.H) Joker – ‘Holly Brook Park’ (Kapsize) Gemmy – ‘Back 2 The Future’ (Punch drunk) Joker – ‘Snake Eater’ (Soul motive)
Oneman… chosen by Loefah Brackles – ‘Get A Job (VIP)’ (Applepips) Loefah – Midnight’ (Dubplate) Toasty – ‘Lickable’ (Dubplate) Point B – ‘E Blade’ (Combat Recordings) Mala – ‘Forgive’ (Deep Medi) Groove Chronicles – ‘Stone Cold’ (White Label) Darkstar – ‘Aidy’s Girl is a Computer’ (Hyperdub)
Cyrus… chosen by Distance Cyrus & Distance – ‘Violate’ (RTP005) Cyrus – ‘Decisions’ (Dubplate) Cyrus – ‘Night After’ (Dubplate) Cyrus & Distance – ‘Surrender’ (Dubplate) Cyrus – ‘Space Cadet’ (Dubplate) Distance – ‘Magnesium’ (Dubplate)
LL - 'Out The Club' (Dubplate)
Download:
http://www.megaupload.com/?d=XC3VKK9T
No a nakoniec je tu nové vydanie Bloggariddims série, tentokrát s poradovým čísom 49, ktorý namixovali Droid + Slug. Ide v ňom opäť o spájanie starého s novým, tenokrát však ide o elektroniku z 90-tych rokov ako AFX, Autechre alebo Disjecta s tým najlepším, čo dubstep ponúka. Výborný, citlivo namixovaný set! Povinnosť!
V sobotu sa v bratislavskom Subclube odohrá další diel pomaly už pravidelnej akcie BWO. Viac o zúčastnených a ich profily si môžete prečítať na stránkach blogu dvaunlimited, ktorého tvorcovia stoja aj za samotnou akciou a koluje urban legend, že na nej aj hrávajú pod čoraz častejšie sa meniacimi pseudonymami.
Ja teda prinášam nejaké tie uploady, predovšetkým od dj-a a producenta Zomby, ktorého prapodivná zmes dubstepu, crunku a 8-bit zvukov sľubuje naozaj zaujímavé počúvanie. A súdiac podľa jeho setov bude aj tancovačka. Tu sú nejaké sety, ep a remixy.
Okrem neho sa na akcii predstaví aj Rob Smith aka RSD. Priznám sa, veľa o ňom neviem a k nejakým jeho releasom je dosť ťažké sa dostať. Jediné, k čomu som sa dopracoval, je jeho 12" na Punch Drunk Records. Info o ňom je skopírované z blogu dvaunlimited:
Meno RSD/Rob Smith bude väčšina poznať ako polovicu priekopníckej dvojice Smith & Mighty, ktorá sa na začiatku 90 rokov spolu s Massive Attack zaslúžila o prienik zvuku tamojších soundsystémov do podvedomia anglických a európskych klubov. Začínal experimentami s kotúčovými rádiomagnetofónmi a prehrávaním zvukov cez echo efektových pedálov; cez jungle, trip-hop a reggae, projekty ako Blue & Red a More Rockers sa dostal až k dnešným produkciám a DJ setom, ktoré svojou energiou a hrmotnými basami nadchýnajú ľudí bez rozdielu hraníc, či už sú to party turisti na slnečnom chorvátskom pobreží (spýtajte sa tých čo boli na festivale Outlook), alebo oddaní japonskí fanúšikovia (nechajte si od nich poslať vinyly a mix-cd vydávané len pre ich trh). Ak máte v krabici alebo na mp3 playeri počtom žalostné dve oficálne nahrávky (Bristolské značky Punch Drunk a Earwax) a závidíte im, nie je o čom.
Nejaké video z jeho setu na festivale Outlook v Chorvátsku
Príde aj návšteva z Rakúska. Duo El Rakkas mixujúce dubstep s technom v excelentnom prevedení sa predstaví v spoločnom sete s Dj Feelipy, ktorá spolu s crew disko404 organizuje festival Elevate. Ten sa uskutoční 5. až 9. novembra v rakúskom meste Graz a okrem iného na ňom budete môcť naživo vzhliadnuť mená ako The Bug feat. Warriour Queen & MC Flowdan, Mark Pritchard, Rusite, Pinch, Deadbead alebo Starkey. El Rakkas: Shorty Mix by Raz Marty El Rakkas (August 14, 2008) @ Dubsquare Radio
No a chýbať nebudú rezidenti BWO: Biomat, Detlef Dakar, Telewell
O tom, že aj BWO crew to vie, sa môžete presvedčiť na tomto videu - Biomat in the kolačno
Ak ste si aj vy doteraz mysleli, že za znížením cien benzínu je posilnenie amerického dolára a spolu s ním aj ekonomiky USA, ste na omyle. O lacnejší benzín sa postarala modlitebná skupina z Washingtonu patriaca pod First Seventh Day Adventist Church, ktorá sa od apríla tohto roku pravidelne modlila na rôznych čerpacích staniciach, aby Pán znížil rekordne vysoké ceny benzínu. A podarilo sa, keďže ceny odvtedy klesli o 20 centov! Velebme Pána!
Dnes si ukážeme, ako má vyzerať správny blackmetalový videoklip. Začneme hneď zhurta českými Trollech a ich klipom k songu Ve stínu starých dubů, ktorý je učebnicovým príkladom klasických prvkov ako napr. tree-hugging a in-the-water-standing.
V lesnej tématike pokračuje aj klip od one-man-band Dark Kirchensteuer - Leb doch selber! Opäť máme možnosť vidieť tree-hugging a in-the-water-standing. Novinkou je visenie na strome spojené s predstieraním obesenia.
Ďalší na rade sú nórski Immortal aka black metal panda s videoklipom Call of the Wintermoon. Do pozornosti dávam jazyk pandy č. 1, klobúk pandy č. 2 a výraz tváre pandy č. 3.
U Immortal ešte pobudneme, keďže najväčšia perla je ich klip Grim and Frostbitten Kingdom. Vyššie spomínaný výraz tváre tu dostáva oveľa väčší priestor (a myslím, že zaslúžene) a dopĺňa ho správny blackmetalový postoj.
A túto pomyselnú hitparádu zakončíme klipom One Front One Struggle od českých sXe metalistov xNIDALx. Bystrejším asi neujde, že ide o paródiu. Tí pomalší si môžu pozrieť klip až dokonca.
Samozrejme, existujú aj kvalitné blackmetalové klipy. Asi najlepší čo poznám je od poľkých Behemoth k tracku Conquer All. Novší At the Left Hand ov God síce až taký dobrý nie je, ale rozhodne patrí k tomu lepšiemu v black metale. Za pozornosť ešte stoja švédski Satyricon s klipom k Fuel for Hatred.
Po dlhom období odporu voči všetkému, čo len okrajovo zapáchalo slovom dubstep, som sa k nemu opäť vrátil a našiel niekoľko zaujímavých releasov, ktoré stoja za zmienku. Najprv si však dáme trochu minimalu v tom najminimálnejšom podaní - nový album od Alva Noto nazvaný Unitxt. SťahujteTU (mediafire). Celkom dobrá recenzia je na boomkate, kde sa dozviete viac o koncepte albumu, ktorý je predovšetkým pri počúvaní jeho druhej polovice dosť dôležitý.
Ak sa vám nechce počúvať celý album, stiahnite si singel od Björk - Innocence, kde jeden z remixov je práve od Alva Noto. Ten dosť vypovedá o zvuku a kompozícii Unitxt. Ostatné remixy ma síce nejak extra neoslovili, ale sú celkom schopné, takže odporúčam si ich aspoň vypočuť. Sťahujte TU (sharebee).
Nasleduje môj favorit - kolekcia nevydaných, raritných a špeciálne pre tento album určených remixov Various Production. Okrem ich remixov pre Sugarbabes, Virus Syndicate alebo Iana Browna tu nájdete aj remixy skladieb samotných Various Production z dielne producentov ako Rustie, Zomby, Milanese alebo Actress. Vynikajúci album, ktorý ma presvedčil, že dubstep môže byť ešte stále zaujímavý. Sťahujte TU (sharebee). Ukážky a nejaký ten popis už tradične na boomkate.
Celkom svieži je aj čerstvý album od Dusk + Blackdown - Margins Music. Pre istotu však odporúčam pozrieť si promo video. Ak vás zaujme, sťahujte. Ak nie, nechajte tak.
Na záver nejaký ten grime. Všade ospevovaný album Famous? od JME je vonku a myslím, že pre všetkých fanúšikov žánru je to povinnosť. Kvalitné beaty a nie až tak agresívny flow sa postarali, že naozaj vytŕča nad priemer. Na ochutnávku ponúkam track Famous?
Sťahujte TU (sendspace). Veľmi dobrý článok nielen o JME na pitchforku.
Skôr než zmizne z youtube, pozrite si výborný dokument z dielne BBC o dnes už legendárnom BBC Radiophonic Workshop. Ak ste o ňom ešte nepočuli, alebo sa chcete dozvedieť viac, určite odporúčam pozrieť si to, keďže ide naozaj o priekopníkov a priekopníčky elektronickej hudby.
Na nete je kopec netlabelov a niektoré z nich sú dokonca aj kvalitné, ale len máloktoré sa pri vydávaní nových titulov pozerajú smerom dozadu. Povedal by som rovno, že je ich minimum. V prípade Bleepfiend je to však rovno vydavateľský zámer, keďže jeho cieľom je prinášať starú, zabudnutú, alebo doteraz nevydanú elektronickú hudbu.
Prvým počinom vydavateľstva je výber z ranných demonahrávok No. 1 Astronaut-a aka Boba Bhamra, ktorý je známy skôr ako polovica dua Data 70 (rozhovor TU), kde spolu s Jonom Chambersom vydal kolekciu analógových nahrávok pod názvom Space Loops vol. 1 a Space Loops vol. 2.
Druhým albumom v katalógu Bleepfiend je kolekcia starých nahrávok od neznámeho autora nazvaná Soundtrack To The Lost Episodes, ktoré sú nahraté na starých analógových syntetizátoroch. V dnešnej dobe by sme v tieto nahrávky označili ako ambient s nejakými náznakmi minimalu, ale najviac však asi pripomínajú produkciu autorov z BBC Radiophonic Workshop.
Ak teda máte záujem, veselo sťahujte na stránke Bleepfiend, obidva albumy sú vydané pod licenciou Creative Commons, čiže zadarmo (pokiaľ samozrejme na nich nechcete zarobiť).
Dlhé ticho okolo tohto môjho miestečka plného radosti a šťastia prerušil až náhli popud inšpirácie, dostatok voľného času a prístup k internetu, čo vyústilo až do novej koncepcie blogu. Odteraz už žiadne zdĺhavo nudné články, ktoré nikoho nebavia čítať a mňa zase písať, ale len krátke a stručné príspevky o tom, čo ma zaujalo, na čo som momentálne narazil a s čím sa nedokážem nepodeliť s mojimi vernými fanúšikmi, ktorí na mňa snáď ešte nezanevreli. Môžete to pokojne volať aj mikroblog, ktorý sa mi nechce založiť, a preto ostávam pri starom osvedčenom brkosrkovi.
Novú éru odštartujem videoklipom k piesni Experiment IV od Kate Bush, ktorý som našiel na blogu Kode9. Zaujala ma predovšetkým myšlienka o zvuku ako zbrani, čo je v súčasnosti už realitou, no v 80-tych rokoch išlo v podstate o dosť neznámu oblasť. Taktiež mám pocit, že niečo z tohto songu je možno nájsť aj v novom tracku a klipe od Kode9 & Spaceape - Timewarp.
A tu je už spomínaný klip Kode9 & Spaceape - Timewarp.
A tu je celý text k Experiment IV
We were working secretly For the military. Our experiment in sound, Was nearly ready to begin. We only know in theory What we are doing: Music made for pleasure, Music made to thrill. It was music we were making here until
They told us All they wanted Was a sound that could kill someone From a distance. So we go ahead, And the meters are over in the red. It's a mistake in the making.
From the painful cry of mothers, To the terrifying scream, We recorded it and put it into our machine.
Then they told us All they wanted Was a sound that could kill someone From a distance. So we go ahead, And the meters are over in the red. It's a mistake in the making.
It could feel like falling in love. It could feel so bad. But it could feel so good. It could sing you to sleep
?"I'll bet my mum's gonna give me a little toy instrument!"?
But that dream is your enemy.
We won't be there to be blamed. We won't be there to snitch. I just pray that someone there Can hit the switch.
But they told us All they wanted Was a sound that could kill someone From a distance. So we go ahead, And the meters are over in the red. It's a mistake we've made.
Hmm hmm hmm, hmm hmm hmm. And the public are warned to stay off.
Brkosrk sa slávnostne vrátil na rodnú hrudu. Nemajte však strach, blog pokračuje ďalej. Síce bude jeho aktualizácia aj naďalej taká sporadická, netreba sa však báť, grafománske chúťky ma zatiaľ neprešli a niečo sa vždy nájde.
Tak ako napríklad teraz, keď som dostal pozvánku na ne-konferenciuBarCamp, ktorá sa po prvý krát uskutoční na Slovensku. Viem, že to znie dosť pochybne, kedže sám mám dosť veľký odpor k rôznym konferenciám, ale toto sa mi zdá ako dobrá alternatíva, kedže obsah BarCampu tvoria samotní účastníci. Očakávam teda, že nepôjde o nudné powerpointové prezentácie opisujúce dve hodiny to, čo sa dá povedať za pätnásť minút, ale naozaj zaujímavé a aktuálne informácie z oblasti internetu a nových technológií.
Konferencia sa uskutoční 14. júna v A4 – nultom priestore na námestí SNP v Bratislave.
Cieľom prvého BarCampu je stretnutie tých, čo sa internetom živia (t.j. nehrajú cele dni travian) a tých, ktorý na ňom zabíjajú čas. Inak sa tomu hovorí internetoví profesionáli a amatérski fanúšikovia. Bude sa diskutovať o technológiách, biznise a prienikoch medzi nimi, pripravené sú aj nejaké tie prednášky a demá projektov. Čokoľvek bude ľudí zaujímať, čokoľvek navrhnú, čokoľvek si spravia.
Monetálne sa zbierajú návrhy na prednášky, napíšte im, o čom by ste chceli prednášať a užite si svojich päť minút slávy.
Pravidlá BarCampu
1st Rule: You do talk about Bar Camp.
2nd Rule: You do blog about Bar Camp.
3rd Rule: If you want to present, you must write your topic and name in a presentation slot.
4th Rule: Only three word intros.
5th Rule: As many presentations at a time as facilities allow for.
6th Rule: No pre-scheduled presentations, no tourists.
7th Rule: Presentations will go on as long as they have to or until they run into another presentation slot.
8th Rule: If this is your first time at BarCamp, you HAVE to present. (Ok, you don’t really HAVE to, but try to find someone to present with, or at least ask questions and be an interactive participant.
Po dlhšej dobe je tu ďalší diel Wilsonic-seriálu. Dnes to bude Apparat alias Sascha Ring. Driečny nemecký chalanisko vydávajúci na vlastnom labeli Shitkapatapult. Kto mal šťastie (?) ho mohol vidieť minulý rok v Subclube, kde v rámci turné k svojmu ostatnému albumu Walls zahral live dj set. Na Wilsonicu by sa však mal predstaviť so svojou koncertnou skupinou, kde sám hrá na gitare. Som teda zvedavý, čo to bude. Predsa len jeho Dj set nebol až tak výnimočný, dokonca by som povedal, že až priemerný. Nejaké videá s live bandom pripájam na konci. Nechajme sa teda prekvapiť.
Ja som uploadol ostatný album Walls. Myslím, že ide o dosť príjemnú elektroniku s príchuťou popu. Muzika, ktorá neurazí, ale ani nejak extra nezaujme. Ideálne ako podmaz k okopávaniu buriny na záhrade.
Po kratšej odmlke pokračujem v mojom miniseriáli. Dnes sa pozrieme bližšie na Various Production. Ide o britské producentské duo zložené z Adama Phillipsa a Iana Cartera, ktorí vo svojej tvorbe kombinujú súčasné prúdy elektronickej hudby zameriavajúc sa predovšetkým na dubstep a ostatné odnože urban music. V podstate sa dá povedať, že to, čo boli Kosheen pre drum'n'bass, je Various Production pre dubstep.
Uploadol som ich debutový album The World is Gone. Ak nemáte radi ten klasický, nudný dubstep, toto si pokojne stiahnite. Popri ťažkými basami zapáchajúcimi trackmi tu nájdete aj pomalé, elektronické skladby tiahnúce viac k IDM. A ten nevkusný obal si radšej nevšímajte.
Tracklisting: 01 Thunnk 02 Circle Of Sorrow 03 Don't Ask 04 Hater 05 Soho 06 Lost 07 Sir 08 Sweetness 09 Deadman 10 Today 11 The World Is Gone 12 Fly
Bonobo je v podstate Simon Green, britský producent vydávajúci na značke Ninja Tune. Na konte má tri štúdiové, jeden remixový album a nejaké EP. Na rozdiel od štúdiových albumov, ktoré komponuje Green sám na laptope, naživo vystupuje Bonobo ako live band. Aby ste teda mali približnú predstavu, ako znie elektronika zahraná live, uploadol som EP Live Sessions z roku 2005.
Okrem štyroch živých trackov tu nájdete aj jeden štúdiový a jeden remix z dielne Four Tet.
V rámci predstavovania artistov účinkujúcich na tohtoročnom Wilsonicu sa dnes pozriem bližšie na môjho osobného headlinera - holandského producenta 2562 aka A Made Up Sound aka Dogdaze aka Dave Huismans.
2562 toho nevydal veľa, ale svojou originálnou produkciou, v ktorej mieša dusbtep s minimaltechnom, posadil na riť poslucháčov obidvoch štýlov.
O niekoľko týždňov mu na značke Tectonic výjde debutový album Aerial. A kedže vás mám všetkých rád, tak som ho pre vás uploadol. Ide o promo verziu s voice-overmi, ale nič z toho nebráni vychutnáť si tento naozaj brilantný album, na ktorom 2562 geniálne mieša dubstepové hĺbky s minimalovými plochami.
Tracklisting:
1. Redux 2. Morvern 3. Moog Dub 4. Channel Two 5. Techno Dread 6. Basin Dub 7. Greyscale 8. Enforcers 9. Kameleon 10. The Times
Ak chcete mať predstavu, ako asi bude znieť jeho set, stiahnite si tento podcast relácie electronic explorations. Set 2562 je až na konci, predtým sa so svojim setom predstavil Bitesize Beats. Tracklisting nájdete TU.
EDIT Pridávam taktiež prvý singel 2562 - Channel Two/Circulate a jeho alter ego A Made Up Sound so singlom Sleepwolk/699. Sťahujte TU.
Wilsonic sa blíži a tak som sa rozhodol, že pre tých, ktorí sa tam chystajú a sú leniví zháňať si albumy od účinkujúcich a myspace im nestačí, že pre nich budem postupne vešať nejaké veci, ktoré si myslím, že by nemali újsť ich pozornosti. Kedže však aj ja som lenivý, nebudem sa rozpisovať a sústredím sa len na linky a veľmi stručné info.
Začnem hiphopovým producentom Stevenom Ellisonom alias Flying Lotus. Tohto roku mu na WARP-e vyšiel nový album Los Angeles a ide naozaj o veľmi kvalitný, abstraktný, inštrumentálny hiphop. Nech sa páči.
Hneď na začiatok rada do života - nechlastajte deň predtým, ako máte ísť na prvomájovú demonštráciu spojenú s pochodom. Napriek nehoráznej opici, ktorá hraničila s gorilou skríženou s king-kongom, som neustúpil tejto buržoáznej provokácii a hnaný mojím triednym uveodmením a solidaritou so švédskou pracujúcou triedou, vybral som sa statočne a s odhodlaním (i keď s pekelnými bolesťami brucha) do Goteborgu na upršané oslavy 1. mája.
Na rozdiel od Slovenska, tu vo Švédsku má prvý máj ako sviatok pracujúcich (nie práce, ako je to mylne zafixované u nás) veľmi silné postavenie. Na jednej strane nie sú zaťažení minulosťou a povinnými oslavami ako my, na strane druhej je spoločnosť celkovo orientovaná oveľa viac doľava a tradícia slávenia prvého mája tu má veľmi hlboké korene.
V každom väčšom švédskom meste sa na prvého mája konajú nejaké oslavy, demonštrácie alebo pochody. Čím väčšie mesto, tým viac akcií a kedže Goteborg je druhé najväčšie mesto Švédska, aj akcií tu bolo požehnane, konkrétne štyri.
Ja som sa zúčastnil pochodu, ktorý organizoval švédsky syndikalistický zväz SAC. Ide o radikálny odborový zväz, ktorého členovia sa ako jedni z mála vo Švédsku neboja ísť aj do štrajku a blokád, ak to je potrebné. Samozrejme, vyslúžili si za to už množstvo kritiky a momentálne majú na krku aj nejaké súdne spory. Okrem tohto syndikalistického pochodu sa konal ešte boľševický (organizovaný Komunistickou stranou), socialistický (organizovaný Socialistickou stranou rovnosti) a sociálnedemokratický (organizovala najväčšia švédska politická strana Sociálnedemokratická strana pracujúcich).
Zraz pred pochodom bol o 12:00 v parku asi 20 minút od centra. Nájsť sa dal ľahko, kedže nad ním prelietaval v kuse vrtuľník. Po ceste som natrafil aj na boľševikov a leninistov, ktorí mali zraz niekoľko sto metrov opodiaľ. Keď som dorazil na miesto stretnutia, prekvapilo ma množstvo ľudí, ktorí tam už boli. Zbežným odhadom som to videl tak 300 až 500 kusov. Zastúpenie bolo rôznorodé - rodiny s deťmi, seriózni starší páni, SHARP-skinheads, punks, crusteri atď.
Pochod vyrazil niečo po pol jednej, nechýbali transparenty, vlajky a nejaké tie heslá na skandovanie. Pre záujemcov zopár príkladov: Ingen allians, inget parti - de som kämpar foer oss är vi (Žiadna aliancia, žiadna strana - za nás bojujeme my sami) International solidarität - arbetarklassens kampenhet (Medzinárodná solidarita - jednota v boji pracujúcej triedy) Vad ska vi goera? - Krossa kapitalen! (Čo urobíme? - Zničíme kapitál!)
Bolo ich samozrejme viac, ale všetky si nepamätám. Počet ľudí sa počas pochodu zvýšil a bol som naozaj prekvapený, koľko ich na túto demonštráciu došlo, najmä ak zoberiem do úvahy počasie a množstvo iných akcií.
Samotný pochod trval približne hodinu a pol, ale presne si to už nepamätám, kedže opica nie a nie prejsť. Na jeho konci sme sa zhromaždili v menšom parku pozdĺž hlavnej ulice, kde už bolo pripravené pódium. Zazneli štyri prejavy, zahrali sa staré odborárske songy, na záver zaspievala internacionála a bolo po všetkom. Ja som sa ešte vybral pozrieť boľševickú demonštráciu a príhovory, ale po piatich minútach som musel odísť, kedže tie keci sa naozaj nedali počúvať a už i bez toho mi bolo naozaj dosť zle.
Oslavy poračovali ešte večer v rámci nejakej párty, ale to som už sedel pohodlne v autobuse na ceste naspäť do Fristadu s odhodlaním, že už nikdy nebudem piť večer pred tým, ako mám ísť do Goteborgu na prvomájovú demonštráciu.
Tu mal byť patetický úvod a nostalgické spomienky na moje prvé stretnutie s Einstürzende Neubauten. Kedže však už od napísania ubehol týždeň, preskočíme to a môžeme prejsť rovno k veci.
Na koncert Neubautenov som sa vybral v rámci takej satisfakcie, kedže to je jedna z tých kapiel, ktoré som chcel raz v živote vidieť na živo. Posledný album, ktorý ma aj nejak zaujal, bol Silence is sexy. Ostatná tvorba ma už nejak veľmi nebrala, hlavne Perpetuum Mobile bolo pre mňa dosť veľkým sklamaním, takže som išiel skôr z nostalgie a zvedavosti, ako budú znieť naživo. Deň pred koncertom som strávil aktívnym znovupočúvaním ich ostatného albumu Alles wieder offen. Napriek môjmu prvotnému sklamaniu a odpísaniu som zmenil názor a myslím, že to je v podstate veľmi dobrý album, ktorý si však určite treba vypočuť viackrát.
No snáď sa už dostanem aj ku koncertu. Ten sa konal v reštaurácii a zároveň klube Tradgårn. Keď som sa okolo neho išiel poobede, mal som isté obavy, či z koncertu vôbec niečo bude, kedže naokolo neboli žiadne plagáty a samotný podnik vyzeral skôr ako luxusná reštika, než nejaký klub. Na moje prekvapenie to bol naozaj výborný priestor, klub bol od reštiky (a diskotéky) oddelený a tvoril tak samostatnú časť. Dorazil som niečo pred deviatou a napriek tomu, že o nijakej predkapele sa nikde nepísalo, videl som asi 30 sekúnd záverečnej skladby nejakého industriálneho metalu, ak by som to podľa tých 30 sekúnd mal posúdiť.
Neubauten začali hrať niečo pred pol desiatou. Klub bol celkom slušne zaplnený, odhadujem tak na 300 hláv. Koncert začali songom Die Wellen, ktorá otvára aj ich ostatný album. Skladby z neho tvorili vlastne väčšinu koncertu. Mám pocit, že zazneli úplne všetky, čo muselo hlavne fanúšikov staršej tvorby značne sklamať. V podstate hrali veci iba od Silence is sexy. Nič staršie nezaznelo. Dokonca ani Armenia, na ktorú som sa v kútiku mojej duše naplnenej pocitmi tešil. Ak by som teda mal hovoriť o negatívach, tak to bude určite práve tento dosť nereprezentatívny výber skladieb.
Inak sa však už nemám na čo sťažovať. Títo starí fotri (predsa len sú to už páni v rokoch) zahrali naozaj vo veľkom štýle. Už to síce nie je bordel ako kedysi, ale stále sa zmôžu aj na poriadny hluk. V kontraste s ich pomalými baladickými skladbami, ktoré boli zastúpené naozaj v hojnom (možno až príliš veľkom) počte, to vytváralo skvelý kontrast a dalo aspoň možnosť oddýchnuť ušiam, nie však nohám, ktoré ma riadne boleli.
Pre mňa osobne bolo vrcholov (tých hudobných) na koncerte viac. Asi úplne najväčším bola záverečná skladba Alles, z ktorej ide naživo toľko energie, ako zo všetkých dostavaných reaktorov Mochoviec. Skvelé však boli aj Sabrina a Was ist die Befindlichkeit des Landes a z novších skladieb Lets do it dada a Susej.
Celkovo išlo o výborný koncert. Zvuk bol vynikajúci, pódium jednoduché ale efektívne a švédske publikum na moje prekvapenie dosť živé.
A nejaké pikošky a úsmevné príbehy na záver: - počas celého koncertu chodil nejaký týpek štvornožky medzi ľuďmi; najprv som si myslel, že niečo hľadá, ale keď okolo mňa prešiel tretí krát, už som sa len bavil - klavesák Einstürzende Neubauten vyzerá ako Laco Lučenič v čiernom sieťovanom tričku - Blixa Bargeld má svojský zmysel pre humor a celkovo pôsobila kapela veľmi civilne - nikdy nechcem aby ma moje deti, keď budem mať 40, stretli na koncerte oblečeného do čierneho latexového kompletu - latex nie je vôbec ale vôbec sexi, najmä ak ho má na sebe 40 ročný týpek - Neubauten hrávajú asi často v kluboch s diskotékou hneď vedľa; nevyhli sa tomu ani tentoraz a tak sme si v tichu medzi skladbami vypočuli pekné rovné beaty; Bargeld to nezabudol okomentovať
Viac fotiek z môjho telefónu (moc som sa nehýbal, takže nečakajte veľké zmeny)
"Internet mi dáva pocit, že mnozí jsou na tom trochu jako já. Že toho je fakt hodně, ale netuší, k čemu by to mohli využít. A neznají úplně rozdíl mezi tím, co je špatné a co je dobré."
Erlend Loe - Naivní. Super.